Wybieramy materac - poradnik Zakupologika

Narzekając na zmęczenie lub kłopoty z zaśnięciem wskazuje się na ilość codziennych obowiązków oraz związany z nimi stres. Czasem jednak przyczyna bywa banalnie prosta – jeżeli budzimy się zmęczeni lub z bólem pleców to prawdopodobnie czas zmienić materac. Rozwiązanie jest proste, wybór właściwego modelu – trudniejszy. Dowiedz się jak wybrać zakupologiczny materac - zakupologiczny czyli najlepszy dla Ciebie.TESTUJ I ZŁAP POZIOM


Materac należy sprawdzić osobiście, gdyż nawet najlepszy opis produktu w sklepie internetowym nie zastąpi samodzielnie wykonanych testów. Najistotniejszą cechą wybieranego produktu jest twardość. Określając poziom twardości należy kierować się wagą przyszłego użytkownika. Obowiązuje zasada – im większa waga tym wyższy poziom twardości. Popularny podział obejmuje pięć takich poziomów.


Osoba o wadze ok. 90 kg poszukująca materaca o dużej twardości wybierze produkt z czwartego lub piątego poziomu, warto sobie uświadomić, że osoba o wadze 55 kg śpiąc na tym samym materacu będzie przeżywać katusze- pod nią materac nawet nie drgnie, a użytkowanie będzie przypominać spanie na desce. Taka osoba powinna wybrać produkt o twardości na poziomie drugim lub trzecim.


To ważne, ponieważ nawet wspólne upodobania do podobnej twardości materaca wśród par, w których występują znaczne różnice w wadze czynią wybór satysfakcjonujący obie strony niemożliwym. Aby jednak powstrzymać powszechny rozpad długoletnich szczęśliwych związków chcemy czym prędzej poinformować, że na rynku są materace charakteryzujące się różnym poziomem twardości w zależności od płaszczyzny na której leżą, obrócone we właściwy sposób uratują niejeden związek.


ŚPIJ JAK LUBISZ


Wiemy już jak wybrać właściwy poziom twardości w zależności od wagi ciała. Teraz słów kilka o tym jaki - w zależności od wieku i ulubionej pozycji spania – poziom twardości jest dla nas najlepszy.


Z pomocą przychodzi nam kolejna łatwa do zapamiętania zasada – wraz z wiekiem zwiększamy miękkość materaca. Młode osoby powinny spać na twardych materacach, starsze na miękkich.


Ważne, aby nie przesadzić – oto jak zweryfikować właściwość wyboru materaca.


Jeżeli leżąc na wznak możemy bez problemu wsunąć dłoń między plecy na wysokości odcinka lędźwiowego kręgosłupa a materac oznacza to, że wybraliśmy zbyt twardy egzemplarz.


Leżąc na boku kręgosłup powinien pozostawać w pozycji równoległej do materaca, a nacisk na ramię i biodro nie może powodować dyskomfortu.
Jeżeli zmiana pozycji podczas snu wymaga od nas świadomego, ukierunkowanego wysiłku, jeżeli topimy się w podłożu materac jest zbyt miękki.


Na komfort użytkowania materaca mają wpływ również jego wymiary. Idealna długość powinna być o co najmniej 20 centymetrów dłuższa niż wzrost jego użytkownika.


SEN W WIELU STREFACH


Projektanci materacy uwzględnili budowę naszego ciała oraz wyróżnili kilka newralgicznych obszarów, na które nacisk materaca powinien być odmienny. Odbiciem tej mapy ciała są strefy twardości materaca – najlepsze mają ich siedem, na rynku dostępne są również produkty z trzema lub pięcioma strefami twardości.


Głowa, ramiona, plecy na długości odpowiadającej odcinkowi lędźwiowemu kręgosłupa, miednica, uda, łydki oraz stopy. Zróżnicowanie poziomu twardości w zależności od wydzielonych obszarów zbliża materac do ideału.
Ważną informacją ułatwiającą wybór określonego modelu jest również poziom elastyczności właściwy dla określonego rodzaju produktu. W zależności od technologii wykonania materaca rozróżnia się dwa typy elastyczności – płaszczyznową i punktową – ich rodzaj przekłada się na właściwości adaptacyjne produktu, a co za tym idzie na jego jakość.


Elastyczność płaszczyznowa jest właściwa dla materacy bonellowych, takich, w których wnętrzu znajdują się bonelie – sprężyny, które pod wpływem nacisku odkształcają się na dużej powierzchni powodując utratę właściwego oparcia i dopasowania dla całego ciała.


Elastyczność punktowa cechuje materace typu kieszonkowego oraz wykonane z najnowocześniejszych tworzyw – materac reaguje odkształceniem na niewielkiej powierzchni, pozostała część nadal zapewnia stabilne podparcie.


ZAJRZYJMY DO ŚRODKA


W zależności od technologii wykonania na rynku znajdziemy następujące rodzaje materacy:


Bonellowe – wspomniane już produkty zawierające we wnętrzu specjalne sprężyny – z racji ograniczonych możliwości stosunkowo tanie.


Kieszonkowe – to również materace sprężynowe, z tym, że tu każda sprężyna zapakowana jest w oddzielną kieszeń przez co nacisk na jedną kieszeń ma niewielki wpływ na sąsiednią. W zależności od typu czy marki w materacu znajdziemy od trzystu do nawet dwóch tysięcy sprężyn. Materace kieszonkowe wykazują elastyczność punktową.


Lateksowe – posiadają doskonałe parametry wynikające z budowy tworzywa jakim jest lateks –obciążone komórki „wspinają się” jedna na drugą przez co elastyczność punktowa tego typu materacy stoi na najwyższym poziomie. Równie ważna jest najlepsza z możliwych – siedmiostrefowa gradacja twardości. Materace wykonane z lateksu stanowią skuteczną barierę dla rozwoju bakterii i roztoczy – są więc idealnym rozwiązaniem dla alergików. Praktyczną, lecz warta wspomnienia cechą jest fakt, że materace wykonane z lateksu nie wydają irytujących dźwięków skrzypienia właściwego sprężynom.
Opisane właściwości charakteryzują jedynie modele wykonane z jednego kawałka lateksu, tańsze, sklejone z kilku płyt nie osiągają tak dobrych parametrów.


Z pianki termoelastycznej – właściwości materiału, z którego powstały stanowi o ich wysokim komforcie. Pianka gwarantuje doskonały poziom elastyczności punktowej. Materiał reaguje zarówno na nacisk naszego ciała jak i jego temperaturę idealnie dostosowując się do kształtu ciała użytkownika.


Wybór materaca warto połączyć z zakupem właściwego stelaża, odpowiednio dobrany stanowi właściwe podparcie oraz wentylację. Model ze zdejmowanym pokrowcem umożliwi jego wypranie i ułatwi utrzymanie w czystości.


Ceny dobrej jakości modeli rozpoczynają się od ok. 1500 zł. W przypadku zakupu materaca Zakupologicy nie powinni oszczędzać – zdrowy i regenerujący sen to bezcenna przyjemność, która poprawia jakość życia.

autor: redakcja Zakupologicy.pl

Podziel się tekstem ze znajomymi:

« Powrót

Zobacz również

Jak kupować perfumy - poradnik Zakupologika

W okresie przedświątecznym wzrasta ilość sprzedawanych perfum – to elegancki prezent, jednakże, dość...

Jak dbać o skórę latem

ABC letniej pielęgnacji skóry. Bądźcie piękni i bezpieczni.

KOMENTARZE

© Zakupologicy.pl 2012
Projekt i realizacja: MasterCMS