Kupujemy pierwszy wózek - jak nie dać się przewieść

Na co zwracać uwagę podczas zakupu pierwszego, czyli przeznaczonego dla najmłodszych dzieci, wózka.Za pierwsze tradycyjnie uważa się tak zwane wózki głębokie. Już na wstępie zaznaczmy jednak, że na rynku dostępne są również produkty, które mają możliwość łatwego dostosowania się do zmieniających się potrzeb dziecka. Zdolność adaptacji polega na możliwości stabilnego i bezpiecznego umocowana w wielofunkcyjnym stelażu fotelika samochodowego lub płytkiej gondoli spacerowej. Wtedy klasyczny wózek głęboki zyskuje miano uniwersalnego i między innymi w tym kontekście będziemy opisywać wady i zalety poszczególnych elementów produktu.


Jak właściwe wybrać fotelik dowiecie się TUTAJ


STELAŻ


Stelaż powinien być możliwie najlżejszy i najtrwalszy, te dwie sprzeczne cechy udaje się osiągnąć w przypadku modeli posiadających stelaże wykonane z aluminium, jest ono trwałe i lekkie. Dostępne są także modele wyposażono w stalowe, zatem dość ciężkie rusztowania, lub te, wykonane z tworzyw sztucznych, które z uwagi na nietrwałość trudno uznać za bezpieczne. Waga stelaża to naprawdę istotna cecha produktu – wnoszenie ciężkiego wózka, choćby na parter, może być koszmarem.


Kolejnym istotnym elementem wpływającym na nasz wybór powinny być wymiary stelaża po jego złożeniu. Trzeba sprawdzić czy zmieści się on w bagażniku samochodu, w przeciwnym wypadku podróże z dzieckiem staną pod znakiem zapytania.

Jeżeli rozważamy zakup wózka uniwersalnego powinniśmy sprawdzać jego stabilność w każdym z możliwych dla danego modelu układzie. Zdarza się, że konstrukcja jest stabilna, gdy na stelażu mocujemy klasyczną głęboką gondolę, a traci ją, gdy umieszczamy na nim wersję spacerową lub fotelik samochodowy. Pamiętajmy, że praktyczność i uniwersalność rozwiązań musi ustąpić miejsca bezpieczeństwu.


GONDOLA


Głęboka gondola musi być przestronna i właściwe wzmocniona. Materac umieszczony na jej dnie powinien zapewniać dziecku właściwą wentylację. Zarówno wersja głęboka jak i spacerowa powinny posiadać pasy zapewniające bezpieczeństwo dziecka.


Jak wybrać materacyk dla dziecka dowiecie się TUTAJ


Gondole powinny być wyposażone w budki zabezpieczające przed wiatrem, deszczem, śniegiem lub słońcem. W wersji głębokiej wśród akcesoriów obowiązkowy powinien być pokrowiec, w spacerowej natomiast kilkustopniowy podnóżek oraz chroniący dziecko śpiworek.


KOŁA


Zasada jest prosta – dla płaskich i wygodnych powierzchni małe koła, im trudniejsze warunki tym koła powinny być większe. W Polsce niestety, nawet w mieście, trudno być pewnym komfortowych nawierzchni, szczególnie zimą brnąc wśród pośniegowego błota można zacząć przeklinać dzień, w którym zdecydowaliśmy się na model z małymi kołami. Zatem im większe i szersze tym lepsze.

Duży rozmiar oraz elastyczne wypełnienie wyeliminują większość wstrząsów i znacznie ułatwią wspinanie się na wysokie krawężnik, umożliwią również poruszanie się w trudnym terenie ( błotniste ścieżki czy lasy ).

Ilość kół jest tematem dyskusyjnym, część użytkowników modeli z trzema kołami jest zadowolona, część narzeka na brak stabilności wózka, obniżony komfort użytkowania i brak pewności co do bezpieczeństwa dziecka.


W swobodnym manewrowaniu pomoże wybór modelu ze skrętnymi kołami. Ważne jest, aby można było tą funkcję zablokować, szczególnie w sytuacji zmiany pozycji przekładanej rączki – w przeciwnym razie precyzyjne kierowanie wózkiem stanie się niemal niemożliwe.

Koła wykonane są z pianki, z tworzywa sztucznego lub z gumy. Pierwsze są lżejsze, ale gorzej amortyzują wstrząsy, gumowe zwiększają wagę wózka, jednak lepiej chronią dziecko przed nierównościami terenu.


Minusem posiadanie dużych kół bywa zwykle konieczność ich demontażu podczas transportu wózka w bagażniku auta, ich walory rekompensują jednak ten mankament.


KOMFORT UŻYTKOWANIA


Będąc w sklepie powinniśmy bez skrępowania dotykać, przyciskać, przesuwać czy przekładać. Komfort użytkowania wózka ma ogromne znaczenie.

Stopień naszej irytacji gwałtownie wzrośnie, gdy po zakupie okaże się, że wypięcie dziecka z pasów lub umieszczenie w śpiworze przekracza poziom cierpliwości przeciętnego rodzica.

Niepraktyczność rozwiązań może objawiać się również wysokim stopniem skomplikowania demontażu lub składania pewnych elementów, nagle okazuje się, że nie działają one „na klik”, a wymagają posiadania przy sobie skrzynki z narzędziami, lub co najmniej użycia śrubokręta.

Półka na zakupy, duża i komfortowa w przypadku użytkowania klasycznej gondoli może zmienić się w niepraktyczną, małą kieszonkę w przypadku zamontowania na stelażu wersji spacerowej.

Rączka może nie mieć regulacji, a spacerowa gondola właściwie stopniowanych podnóżków.

Użyjmy wyobraźni i bądźmy mądrzy przed szkodą – czytajmy fora i radźmy się znajomych. To wiedza, którą chętnie się z Wami podzielą, no chyba, że sami próbują sprzedać niepraktyczny, źle wybrany wózek.


BEZPIECZEŃSTWO


Rzecz jasna wózek powinien posiadać stosowne atesty, my zwrócimy uwagę na kilka praktycznych aspektów wpływających na stopień bezpieczeństwa produktu.

Sprawdźmy skuteczność zamontowanego hamulca. Wózki mają hamulce zamontowane przy kołach oraz w rączce, te drugie są lepsze, jesteśmy bowiem w stanie szybciej zareagować.

Upewnijmy się, że wózek ma pasy bezpieczeństwa oraz, że ich układ został gruntownie przemyślany.

Przekładana rączka to wyjątkowo praktyczna funkcja wózka, która ma wpływ zarówno na komfort użytkowania, zwrotność wózka, ale również na bezpieczeństwo dziecka – umożliwia szybką zmianę ustawienia pasażera względem wiatru czy słońca, dodatkowo, możemy mieć malucha cały czas na oku.

Stopień amortyzacji, o którym wspomnieliśmy już przy okazji doboru kół ma szczególne znaczenie w przypadku  najmłodszych dzieci.


AKCESORIA


Ani dodatkowe akcesoria, ani kolory czy wymyślne wzornictwo nie powinny mieć zasadniczego wpływu na decyzję o zakupie. Jeżeli jednak wahamy się między modelami o porównywalnych parametrach zakupologiczniej jest wybrać ten, z którym otrzymamy więcej. Transparentna osłona przeciwdeszczowa, moskitiera, koszyk, torba na kosmetyki, składana mata z przewijakiem czy parasolka – bierzmy jak dają, jak nie dają to negocjujmy.

autor: redakcja Zakupologicy.pl

Podziel się tekstem ze znajomymi:

« Powrót

Zobacz również

Jak kupować perfumy - poradnik Zakupologika

W okresie przedświątecznym wzrasta ilość sprzedawanych perfum – to elegancki prezent, jednakże, dość...

Jak dbać o skórę latem

ABC letniej pielęgnacji skóry. Bądźcie piękni i bezpieczni.

KOMENTARZE

© Zakupologicy.pl 2012
Projekt i realizacja: MasterCMS