Kąpiel dziecka – z nami się uda

Pierwsze kąpiele dziecka to niemal zawsze źródło stresu dla rodziców. Obawy można wyeliminować poprzez właściwie poczynione przygotowania i wyćwiczoną technikę. Nawet nie zauważycie kiedy kąpiel stanie się dla rodziców i dziecka chwilą nieskrępowanej radości.


JAK CZĘSTO

Można codziennie, można co dwa dni. Jeśli na zewnątrz jest bardzo gorąco – wiosenne i letnie upały lepiej kąpać dziecko codziennie. Zimą i jesienią częstotliwość można zmniejszyć. Oczywiście w dni, w które nie przygotowujemy kąpieli obmywamy dziecko wilgotną ściereczką, tetrową pieluchą bądź gąbką. Wszystkie wspomniane akcesoria muszą być po każdym użyciu wyprane, wyparzone lub wyrzucone. Codzienną rutynę narusza również przeziębienie maluszka, gdy jest chory odpuszczamy sobie kąpiel.

Główkę i włoski dziecka można myć rzadziej – dwa, trzy razy w tygodniu.

Najczęściej kąpiel odbywa się wieczorem, oprócz przeznaczenia pielęgnacyjnego i możliwości budowania więzi z rodzicami kąpiel ma również charakter powtarzalnego rytuału. Dziecku łatwiej istnieć w uporządkowanym świecie, zatem kąpiel powtarzana o podobnej porze pomaga w osiągnięciu spokoju dziecka.

WODA I TEMPERATURA OTOCZENIA

Powinniśmy zadbać o to, aby temperatura w pomieszczeniu, w którym odbywa się kąpiel mieściła się w przedziale między 22 a 23°C. Pamiętajmy o zamknięciu okien, unikajmy przeciągów.

Woda, w której kąpiemy dziecko powinna mieć temperaturę 37 – 38 °C. Najlepiej upewnić się co do wysokości temperatury używając termometru, można zrobić to również wkładając do wody łokieć, na którym skóra jest cieniutka i najlepiej odtworzy jej odbiór przez dziecko. Jeśli woda nie jest ani za chłodna, ani za gorąca możemy zaczynać.

Ilość wody podczas pierwszych kąpieli nie powinna być większa niż kilka centymetrów, wraz z upływem czasu i naszej pewności podczas mycia można zwiększyć ilość wody.

TECHNIKA

Dziecko powoli oswajamy z wodą, wkładamy je do niej spokojnie. Jeżeli maluch boi się wody to w celu zminimalizowania wstrząsu wkładamy je do wody owinięte pieluszką bądź ręcznikiem.

Dno wanienki będzie mniej śliskie jeśli wyłożymy je pieluchą lub ręcznikiem.

Najważniejsze jest bezpieczeństwo dziecka. Podstawowy chwyt polega na podparciu dziecka lewą ręką i mocnym chwycie pod pachą. Prawą rękę wsuwamy pod pupę dziecka i delikatnie umieszczamy w wodzie. Wysuwamy prawą dłoń - takie ułożenie pozwala na swobodne operowanie jedną ręką przy jednoczesnym utrzymaniu główki ponad wodą.

Myjemy dokładnie całe ciało dziecka zaczynając od głowy na nóżkach skończywszy. Najlepiej robić to ręką, używając gąbek, pieluszek lub innych tkanin musimy pamiętać o częstej ich wymianie lub wyparzaniu – po pewnym czasie wspomniane akcesoria staną się bowiem siedliskiem bakterii.
Nie zapominajmy o miejscach pod fałdami skóry, oraz o obszarach gdzie najczęściej ulewa się pokarm – na szyi lub za uszkami.

Wszystkie ruchy wykonujemy powoli, ale pewnie, aby nie przestraszyć dziecka.

KOSMETYKI

Delikatna skóra dziecka wymaga specjalnych kosmetyków. Czytajmy etykietki produktów dla niemowląt i wybierajmy te marki preparatów, których skład jest najkrótszy.

Dziecko myjemy delikatnym, bezzapachowym mydłem. Do wody można dodać kilka kropel emulsji, która już podczas kąpieli nawilży delikatną skórę malucha.

Do włosów dziecka kupmy specjalnie przeznaczone do tego celu szampony – produkty, które delikatnie myją i nie szczypią w oczka.

NIEZBĘDNE AKCESORIA

Najważniejsza jest wanienka, w wyjątkowych sytuacjach można radzić sobie dokonując kąpieli w prysznicowym brodziku lub nawet dużej umywalce. Te rozwiązania bardzo obciążą jednak kręgosłupy rodziców. Wanienkę można umieścić na optymalnej ze względu na wzrost rodziców wysokości. Aby ułatwić sobie utrzymanie dziecka w bezpiecznej pozycji można kupić specjalną gąbkową wytłoczkę, matę lub leżaczek.

Aby cała operacja była przeprowadzona sprawnie należy przygotować wcześniej – i mieć pod ręką – przewijak, ręcznik, najlepiej z kapturkiem, pieluszkę i ubranka. Oprócz tego kosmetyki pielęgnacyjne – oliwkę, zasypkę, parafinę, krem do pupy lub po prostu oliwę z oliwek.

Ciało dziecka osuszamy ręcznikiem poprzez szybkie i delikatne naciskanie, a nie pocierania, następnie krem, oliwka, zasypka, pieluszka, ubranka i …gotowe. Nie było tak źle prawda?

autor: redakcja Zakupologicy.pl

Podziel się tekstem ze znajomymi:

« Powrót

Zobacz również

Jak kupować perfumy - poradnik Zakupologika

W okresie przedświątecznym wzrasta ilość sprzedawanych perfum – to elegancki prezent, jednakże, dość...

Jak dbać o skórę latem

ABC letniej pielęgnacji skóry. Bądźcie piękni i bezpieczni.

KOMENTARZE

© Zakupologicy.pl 2012
Projekt i realizacja: MasterCMS