Jaka woda dla dzieci – fakty i mity

Eksperci z zakresu dietetyki i żywienia podkreślają, że woda jest najbezpieczniejszym i najbardziej naturalnym napojem. Nie zawiera cukru, a tym samym zbędnych kalorii. Systematyczne picie wody małymi porcjami, w tempie proporcjonalnym do jej utraty, pomaga nam utrzymać prawidłowe funkcjonowanie organizmu i dobrą kondycję psychofizyczną. W kwestii tego jaką wodę podawać najmłodszym panuje wiele mitów, dzisiaj je rozwiejmy.


Woda mineralna uszkadza dzieciom nerki
Komentarz eksperta: Mit


Woda mineralna nie uszkadza dzieciom nerek, jeżeli jest to woda niskozmineralizowana. Zgodnie ze
„Stanowiskiem Grupy Ekspertów w sprawie zaleceń dotyczących spożycia wody i innych napojów przez niemowlęta, dzieci i młodzież” dla niemowląt i dzieci do 3 r. ż. optymalne są wody źródlane i mineralne nisko zmineralizowane (do 500 mg/l składników mineralnych), niskosodowe, niskosiarczanowe. Stosowanie wód wysoko zmineralizowanych jest odpowiednie dla starszych dzieci i dorosłych, ale wtedy należy stosować odpowiednią dawkę wody i to nie w celu gaszenia pragnienia a raczej ze wskazań lekarskich.

Dzieci powinny pić wodę źródlaną lub mineralną niskozmineralizowaną
Komentarz eksperta: Fakt


Tak. Jest to odpowiednia dla dzieci woda do picia, która powinna zastępować inne źródła wody, takie jak soki, kompoty, kolorowe płyny gazowane, które są absolutnie niedopuszczalne dla dzieci, jako środki zaspokajające pragnienie. Soki i nisko słodzone kompoty można podawać dzieciom w niewielkich objętościach (w ilości nie większej niż 0,5-1 szklanki dziennie).


Twarda woda szkodzi dzieciom
Komentarz eksperta: Fakt

Twarda woda zawiera znaczne ilości jonów wapniowych i magnezowych, których stężenie zazwyczaj jest trudne do oceny. Określenie stopnia „szkodliwości” jest trudne i dlatego najlepiej nie ryzykować podawania takiej wody w dowolnych objętościach.

Nie każda woda jest zdrowa dla dzieci
Komentarz eksperta: Fakt


To prawda. Nie należy podawać małym dzieciom wody z kranu czy przydomowej studni oraz wody, która nie jest oznakowana jako „niskozmineralizowana”.


Nie trzeba przegotowywać wody źródlanej
Komentarz eksperta: Fakt


To prawda. Wody źródlane z dobrego, pewnego źródła świeżo po otwarciu nie wymagają gotowania. Za pewne źródło uznajemy te wody, które są sprzedawane w jednostkowych opakowaniach z określeniem daty przydatności do spożycia (także po otwarciu). W przypadku najmłodszych niemowląt (do 6 m. ż.) każdą wodę warto przegotować.


autor: Ekspert: prof. dr hab. n. med Janusz Książyk

Podziel się tekstem ze znajomymi:

« Powrót

Zobacz również

Jak kupować perfumy - poradnik Zakupologika

W okresie przedświątecznym wzrasta ilość sprzedawanych perfum – to elegancki prezent, jednakże, dość...

Jak dbać o skórę latem

ABC letniej pielęgnacji skóry. Bądźcie piękni i bezpieczni.

KOMENTARZE

© Zakupologicy.pl 2012
Projekt i realizacja: MasterCMS