Jak urządzić biuro w domu

Praca w domu ma swoje plusy i minusy – wymaga sporej dyscypliny, ale pozwala choćby oszczędzić czas tracony na dojazdy. Gdy podejmiemy już decyzję stajemy przed kolejnym problemem – jak urządzić domowe biuro. Postaramy się pomóc.


PRACA PRACY NIERÓWNA

To jak będzie wyglądało domowe biuro w dużej mierze zależy od charakteru wykonywanej pracy. Inaczej sprawa wygląda w przypadku osób, które realizują zadania samodzielnie, inaczej, gdy biuro jest równocześnie miejscem spotkania z klientem.
Oddzielne pomieszczenie jest oczywiście rozwiązaniem najbardziej komfortowym, gdy nie możemy sobie na nie pozwolić musi wystarczy zaaranżowanie części salonu, kuchni czy sypialni.

Jeżeli wykonywany zawód wymaga spotkań z klientami wydzielone pomieszczenie biurowe staje się koniecznością. Ze względu na oddzielenie rodzinnego życia od zawodowej aktywności warto pomyśleć o oddzielnym wejściu i akustycznej izolacji, tak, aby podczas poważnych ustaleń nie przeszkadzał nam płacz dziecka czy kuchenne hałasy. Czasem niezbędne będzie również zaplanowanie przestrzeni na niewielką poczekalnię czy recepcję, a już na pewno na kącik z kawowym stolikiem i fotelami, które mimo, że będą elementem biura pozwolą zyskać nieco nieformalnego charakteru.


BIUROWE KLIMATY

Najważniejsze miejsce w biurze to stanowisko pracy – aranżujemy je biorąc pod uwagę charakter wykonywanego zajęcia. Bez względu jednak na to czy będzie to deska kreślarska, maszyna do szycia, sztalugi czy po prostu komputer kierujmy się zasadami ergonomii. Zapewnijmy sobie jak najlepszą pozycję na stanowisku pracy, prawidłowe oświetlenie oraz stymulujące i estetyczne otoczenie.


Niezwykle ważna sprawa, jak wybrać krzesło biurowe dowiecie się TUTAJ


Meble w domowym biurze powinny być zgodne z naszym gustem – oferta jest bogata, nie trzeba więc rezygnować ze swoich upodobań – praca w przyjaznym pod względem estetycznym pomieszczeniu wpłynie pozytywnie na naszą wydajność.


Są co prawda zawody, których wykonywanie kojarzy się z pewną nobliwością, choćby gabinety prawników kojarzące się z ciężkim, ciemnym drewnem, ogromnym biurkiem i regałami pod sam sufit. Postępujmy jednak zgodnie z tymi wyobrażeniami tylko pod warunkiem, że określony styl nam się podoba. Zwolennik minimalizmu będzie męczył się w takim biurze, warto więc przełamywać stereotypy, bo, w przeciwieństwie do pracy na typowym etacie mamy decydujący wpływ na wygląd wnętrza – wykorzystajmy to i stwórzmy sobie wymarzone miejsce do pracy.

ZNIKAJĄCE BIURO

Kiedy nie mamy możliwości wykorzystania oddzielnego pomieszczenia musimy zaadaptować na nasze potrzeby jakąś część domu. Postarajmy się nie wędrować po domu z laptopem czy wielkimi segregatorami faktur – brak miejsca wydzielonego na pracę zmniejszy naszą motywację – praca w domu i tak wymaga wysokiej samodyscypliny jeżeli więc nie mamy własnego kąta, w którym możemy się skupić i działać nasza determinacja spada. Praca na kuchennym taborecie lub przy niskim stoliku kawowym to przecież żadna przyjemność. Zamiast wędrującego po domu biura zdecydujmy się raczej na znikające czyli takie, którego na pierwszy rzut oka nie widać.

Domowe biuro zniknie w dwóch przypadkach – po pierwsze, gdy będzie idealnie dopasowane stylem do wnętrza, w którym je umieścicie, po drugie, gdy nauczycie się stosować sztuczki, które pozwolą je ukryć.


Domowe biuro znajdujące się w mieszkalnej części nie powinno pod względem estetycznym odstawać od stylu panującego w domu. Nie wybierajmy mebli typowo biurowych, bo możemy utracić część klimatu, który chcieliśmy osiągnąć.

Odkryjcie walory sekretarzyków, mebli, które do tej pory kojarzyliście z filmami kostiumowymi, kiedyś pisano przy nich listy, dziś będą idealną propozycją dla osób pracujących na komputerze. Jeden ruch i można schować wszystko za opuszczanym wiekiem mebla. Sekretarzyki dostępne są w wielu stylach, łatwo dopasujecie je do własnych potrzeb.
Inspiracją może stać się sam zamysł polegający na ukryciu stanowiska pracy – wykorzystajcie wnęki, powierzchnie pod schodami czy niezagospodarowane rogi pomieszczeń i zaprojektujcie biurko ze składanym blatem, które można ukryć choćby za przesuwnymi drzwiami. Do przechowywania wykorzystujcie mobilne meble – szafki czy kontenerki na kółkach lub składane i chowane blaty - łatwo będzie je ukryć, gdy przestaną być potrzebne. Po skończonej pracy, szybka modyfikacja przestrzeni i …macie wolne.

autor: redakcja Zakupologicy.pl

Podziel się tekstem ze znajomymi:

« Powrót

Zobacz również

Jak kupować perfumy - poradnik Zakupologika

W okresie przedświątecznym wzrasta ilość sprzedawanych perfum – to elegancki prezent, jednakże, dość...

Jak dbać o skórę latem

ABC letniej pielęgnacji skóry. Bądźcie piękni i bezpieczni.

KOMENTARZE

© Zakupologicy.pl 2012
Projekt i realizacja: MasterCMS