Jak kupować perfumy - poradnik Zakupologika

W okresie przedświątecznym wzrasta ilość sprzedawanych perfum – to elegancki prezent, jednakże, dość kosztowny, należy więc przystąpić do zakupu należycie przygotowanym. Co musimy wiedzieć?


PERFUMY – NAJLEPSZY PREZENT DLA …CIEBIE


Kupowanie perfum to trudna sztuka, trafny wybór flakonika dla kogoś innego graniczy niemal z cudem. Można zdecydować się na zakup jedynie pod warunkiem, że kupujemy markę przetestowaną przez osobę, którą chcemy obdarować, możemy ewentualnie zabrać kogoś takiego na wspólne zakupy.


Podobnie rzecz się ma z zakupami przez internet – faza testów w przypadku perfum jest niezbędna i musi poprzedzić e-transakcję. Kupowanie perfum na podstawie rekomendacji znajomych, wyglądu flakonu czy w wyniku obejrzenia reklamy prawie na pewno skończy się niezakupologiczną stratą pieniędzy.


Najbezpieczniej samodzielnie dokonywać wyboru, a kiedy chcemy wypróbować nowy zapach całą procedurę przeprowadzamy z rozwagą i cierpliwością.


POZNAJ MELODIĘ ZAPACHU


Zapach perfum ma trzy fazy, tak zwane nuty, które rozwijają się po kolei ujawniają swoją wielowymiarową naturę.


Początek, nazywany „górą” to nuta głowy – właśnie ten element zapachu dociera do nas jako pierwszy – jest zapamiętywany i to na jego podstawie najczęściej podejmujemy decyzję o zakupie. Nuta głowy utrzymuje się przez około pół godziny.


Nuta serca, środek zapachu stanowi jego istotę, mieszając się z zapachem naszego ciała staje się niepowtarzalny. Podczas zakupów powinniśmy się zaznajomić również z nutą serca, to właśnie ten zapach będziemy mieć na sobie przez większość dnia. Zapach utrzymuje się do około czterech godzin po aplikacji kosmetyku. Potwierdza się więc teza, że zakup perfum powinien odbywać się bez pośpiechu. Idealnie byłoby testować jeden zapach podczas jednej wizyty w perfumerii, uważnie obserwując wszystkie jego fazy.


Ten sam zapach pachnie inaczej na różnych osobach – rozwija się w udziałem zapachu ciała i może się zdarzyć, że zbudowany w ten sposób nie znajdzie naszego uznania.


Baza – ostatnia z nut zwana również nutą głębi – ta część z utrzymuje się najdłużej, nawet do kilku dni, ten zapach, kolejną odsłonę testowanych perfum, również powinniśmy poznać zanim dokonany zakupu.


WSZYSTKO ZOSTAJE W RODZINIE


W zakresie zapachów wykazujemy swoistą lojalność w ramach określonych kategorii – rodzin zapachów. Jest ich pięć i wybór określonej marki odbywa się najczęściej w ramach jednej rodziny.


Zdarza się również, że zapachy z innej kategorii są dla nas nie do zaakceptowania.


Zielone – zapachy z tej rodziny cechuje świeżość i orzeźwienie, czujemy w nich żywą, soczystą zieleń traw.


Kwiatowe – będące kompozycją złożoną z olejków eterycznych wielu lub tyko jednego gatunku kwiatów.


Owocowe –zapachy z tej grupy nie są łatwe do zakwalifikowania – do czynienia mamy z całą ich gamą, od świeżych i lekkich do delikatnie hipnotyzujących, o mocnym aromacie.


Drzewne – zapachy, w których czuć naturę z jej ciepłem i bogactwem odcieni.


Orientalne – ciężkie, zmysłowe o intensywnym aromacie. Odnajdziemy w nich egzotyczne zapachy korzeni.


MOC A NAZWA


Intensywność produktu – moc oraz trwałość zapachu - zależy głównie od tego na jaki typ kosmetyku się zdecydujemy – woda toaletowa czy kolońska różni się zawartością eterycznych olejków zapachowych, będzie się więc różnić także trwałością oraz ceną.
Na rynku dostępne są:


Perfumy (parfum) - najbardziej skondensowana forma zapachu, ekstrakt, zawiera od 15 do 25 % olejków zapachowych rozpuszczonych w mocnym alkoholu


Woda perfumowana (eau de parfum, parfum de toilette, EDP) najpopularniejsza w perfumeriach, zawierająca od 8 do 15 % olejków zapachowych rozpuszczonych w alkoholu.


Woda toaletowa (eau de toilette, EDT) - zawierająca od 4 do 10% olejków zapachowych rozpuszczonych w alkoholu.
Woda kolońska (eau de cologne, EDC) – zawierająca od 2 do 5 % zawartości olejków zapachowych rozpuszczonych w alkoholu..


JAK JE NOSIĆ


Z gracją. Powinniśmy starannie dobierać charakter perfum do pory dnia. Intensywne, skoncentrowane i ciężkie zapachy nie nadają się do biura, zarezerwujmy je na wieczór. Zapachy na co dzień powinny być orzeźwiające i energetyzujące, ale przede wszystkim wyważone, tak, aby nie uprzykrzały życia innym.


Produkt nakładamy na skórę, w miejscach, w których żyły przebiegają najbliżej powierzchni skóry i rozgrzewają perfumy łącząc ich zapach z naszym. Najlepiej zrobić to na nadgarstkach, u nasady głowy, pod kolanami oraz za uszami. Nie aplikujmy produktu na twarz, zawarte w perfumach substancje mogą być fotoaktywne i pod wpływem promieni słonecznych doprowadzić do powstania brunatnych odbarwień na skórze.


autor: redakcja Zakupologicy.pl

Podziel się tekstem ze znajomymi:

« Powrót

Zobacz również

Jak dbać o skórę latem

ABC letniej pielęgnacji skóry. Bądźcie piękni i bezpieczni.

Przytnij komara - skutecznie – sprawdzone sposoby na komary

Przyroda dąży do stanu równowagi, zatem, aby nie było nam za dobrze podczas urokliwych letnich wieczorów...

KOMENTARZE

© Zakupologicy.pl 2012
Projekt i realizacja: MasterCMS