Jak dbać o skórzane buty - poradnik Zakupologika

Właściwa pielęgnacja skóry pozwala na utrzymanie obuwia w doskonałym stanie przez lata. Należy jednak pamiętać, że pielęgnacja nie ogranicza się tylko do oczyszczania butów z błota - skóra to materiał naturalny, charakteryzujący się określoną barwą, fakturą i elastycznością, a naszym zadaniem jest utrzymanie tych cech w niezmienionym stanie.

CZYSZCZENIE

Brudne buty czyścimy roztworem wody z mydłem – usuwamy grudki błota i piasku oraz odtłuszczamy powierzchnię skóry. Istnieją również specjalistyczne produkty – mydła do skór – które doskonale usuwają zabrudzenia równocześnie nawilżając i regenerując skórę. Produkt ma bardzo szerokie zastosowanie – można używać go także do czyszczenia skórzanych mebli, tapicerek samochodowych lub kurtek.

Opisane czynności wykonujemy wyłącznie na suchych butach, aby mieć pewność, że tak jest zaplanujmy czyszczenie na kolejny dzień.

Jeśli wróciliśmy do domu w przemoczonym obuwiu nie możemy pozwolić sobie na bezczynność - musimy najszybciej je wysuszyć. Skóra mokrych butów może stwardnieć i popękać, a straty będą nieodwracalne. Potrzebujemy gazet, które wkładamy do środka butów, papier doskonale wchłania wilgoć, musimy więc często wymieniać wkłady.

Buty zostawiamy do wyschnięcia poza bezpośrednim działaniem źródła ciepła, a więc nie pod kaloryferami oraz nie przy kominku. Postarajmy się również o pozostawienie obuwia we właściwym kształcie, cholewka wysokich butów musi zostać unieruchomiona, aby uniknąć nieestetycznych złamań skóry i jej odkształceń, służą do tego prawidła, jeżeli ich nie mamy pomogą nam wypełniające wnętrze buta gazety.

NATŁUSZCZANIE

Skóra musi być właściwie nawilżona – wtedy unikniemy pęknięć lica i łatwiej nam będzie osiągnąć piękny połysk skórzanej powierzchni. Natłuszczenia odbywa się poprzez naniesienie na skórzaną powierzchnię preparatów zawierających woski naturalne lub syntetyczne. Stanowią one składnik typowych past do butów – sprzedawanych w metalowych krążkach lub w plastikowych aplikatorach zakończonych gąbką, mogą to być również produkty o specjalistycznym przeznaczeniu – wtedy, gdy pozbawione są barwników sprawdzą się również podczas pielęgnacji skórzanej podeszwy.

Zanim zaczniemy wyjmijmy z butów sznurówki, pozwoli to na dokładną aplikacją. Po naniesieniu na skórę produktu rozprowadźmy go na całej powierzchni. Teraz czeka nas najbardziej hipnotyczna część procesu – za pomocą flanelowej szmatki polerujemy buty, aby nadać im połysk. Po około dziesięciu minutach buty cieszą oko gładką i lśniącą powierzchnią. Warto było.

Dodatkową korzyścią, którą dają nam opisane czynności jest wypełnienie drobnych ubytków oraz stworzenie warstwy chroniącą przed wodą.

Pamiętajmy również, że wykorzystywane w pośpiechu nabłyszczacze, których używamy stając u drzwi ubrani i gotowi do wyjścia to rozwiązanie doraźne i nie możemy na nim poprzestać, gdyż dają jedynie optyczny efekt – nie odżywiają skóry.

IMPREGNACJA

Prawidłowe nałożenie preparatów natłuszczających tworzy na obuwiu wodoodporną barierę. Jednak dodatkowo wykonany proces impregnacji daje lepsze efekty. Produkty dostępne są w aerozolu lub z aplikatorem z gąbką. Impregnację powinniśmy przeprowadzać w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.

WŁAŚCIWA EKSPLOATACJA

Nawet najlepiej chroniona skóra ulega mechanicznym uszkodzeniom – otarciom lub pęknięciom. Są produkty w postaci barwników i korektorów, które ułatwią usunięcie uszkodzeń – dostępne są w wielu kolorach, z pewnością uda się dobrać właściwy odcień i nadać skórzanym butom idealny wygląd.

Przegląd przydatnych produktów warto uzupełnić o preparaty chroniące przed farbowaniem skarpet, rajstop czy pończoch, które zdarza się w przypadku eksploatacji obuwia wykonanego ze skóry.

Przykry zapach wydobywający się z butów również da się usunąć za pomocą wielu dostępnych kosmetyków do obuwia.

Wśród produktów przeznaczonych do eliminacji konkretnych problemów warto wspomnieć o tych pozwalających pozbyć się z powierzchni butów solnych zacieków. Warto wiedzieć, że istnieje domowy, tani i zakupologiczny sposób na uciążliwy problem związany z solnymi zaciekami – można usunąć je za pomocą roztworu wody z solą.

NIEZBĘDNE AKCESORIA

Szczotki do butów, każda przeznaczona do nakładania innego koloru pasty i flanelowe ściereczki, do polerowania, bawełniane ręczniki lub gąbki to niezbędne minimum. W trakcie zgłębiania trudnej sztuki pielęgnacji obuwia wypracujemy swoje własne metody i wybierzemy najskuteczniejsze, naszym zdaniem, akcesoria. Właściwe pielęgnowane obuwie dobrze świadczy o swoim właścicielu i pozwala na przedłużenie żywotności każdej pary skórzanych butów, a to przecież bardzo zakupologiczne.

autor: redakcja Zakupologicy.pl

Podziel się tekstem ze znajomymi:

« Powrót

Zobacz również

Jak kupować perfumy - poradnik Zakupologika

W okresie przedświątecznym wzrasta ilość sprzedawanych perfum – to elegancki prezent, jednakże, dość...

Jak dbać o skórę latem

ABC letniej pielęgnacji skóry. Bądźcie piękni i bezpieczni.

KOMENTARZE

© Zakupologicy.pl 2012
Projekt i realizacja: MasterCMS